Автоматизація правильної артикуляції звука [Ц] (Герчик І.І.) PDF

Мета: Автоматизувати правильну вимову звука [Ц] у складах і словах; Розвивати фонематичний слух, мислення, зорову та слухову пам'ять, увагу; Збагачувати словниковий запас. Виховувати інтерес до рідної мови, працьовитість, пізнавальний інтерес до занять з розвитку мовлення, позитивно-емоційний настрій.

Обладнання: дзеркало, ватні кульки, сніжинки, предметні малюнки, розрізні картки.

Хід заняття

І. Організаційний момент

- Привітання та організація класу до заняття

Добрий день, діти!

У нас сьогодні ніби свято,

Гостей зібралося багато,

Тож працюватимемо старанно,

Щоб сказали у кінці:

Діти просто молодці!

ІІ. Логопедична зарядка

Дихальні вправи

Вправа « Сніжинка » (відео падають сніжинки)

Мета: зміцнювати м’язи дихального апарату, здуваючи з долоні сніжинку.

Вправа «Лопатка»  ( слайд  «лопатка»)

Вже час кататись нам іти .

Сніг засипав всі шляхи.

Чим доріжки розгребти,

Щоб санчата провезти?

Відгадай скоріш загадку,

Як зовуть її? .....

Вправа « Футбол ». Інструкція: витягувати губи вперед трубочкою й плавно дути на ватну кульку , заганяючи її у футбольні ворота.

Вправа « Змійка » ( слайд змійка). Інструкція: Приліпивши смужку з салфетки на язик , видихати струмінь повітря.

Артикуляційна гімнастика

Вправа «Парканчик»  (слайд парканчик)

Язик стрибнув,наче зайчик,

І заховався за парканчик.

 (Зімкнути верхні та нижні зуби, посміхнутися. Утримувати на рахунок 1-10.)

Вправа «Жабки»  (слайд усміхнена жабка)

У жабок – скрекотушок –

посмішки до самих вушок.                                

(Посміхнутися, старанно розтягуючи губи ,а потім розслабити їх ).

Вправа «Гірка»  (слайд «гірка»)

Буде спинка язика, наче гірочка, крута.

Кінчик в зуби упираю, із напруженням тримаю.

Робити за інструкцією (Відкрити широко рота. Опустити нижню щелепу якомога нижче. Широким язиком упертися в нижні передні зуби. Щільно притиснути передні краї спинки до корінних зубів. Розслабити язик. Рахунок 1-2.)

Вправа «Неслухняний язичок» (слайд «неслухняний язичок»)

Лінькуватий мій язик.

Працювати він не звик.

Покараю я  язик.                           

(Широкий озслаблений язик покласти на нижню губу й «плямкати» по ньому верхньою губою, промовляючи : пе-пе-пе.)

Молодці !

Голосові вправи

Методична порада: голосові вправи – це поєднання голосу , видиху та артикуляційної позиції.

Вправи:                                        

Погодження та заперечення із закритим ротом;

Гавкання, хрюкання, іржання не закриваючи рот;

Голосні звуки у вигляді сміху з відкритим та закритим ротом                        

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу

    Автоматизація правильної вимови [ц] ( відео спів синички)                                             

Характеристика звука [ц]

Отже, ми сьогодні закріпимо вимову звука [ц].  Для правильної вимови звука [ц] спочатку потрібно язик зімкнути з різцями як [т] , потім утворюється щілина між язиком і піднебінням як [с]. Хором вимовимо звук [ц], звернемо увагу на поштовх холодного струменя повітря.

1 .Гра « Відлуння »

Ца___ца-ца--ца---ца----ца-----ца

Цо___цо-цо--цо---цо----цо-----цо

Цу___цу-цу--цу---цу----цу-----цу

Це___це-це--це---це----це-----це

Ці___ці-ці--ці---ці----ці-----ці

2. Повтори утворені склади  ( слайд склади)

АЦ — ОЦ — УЦ — ИЦ                      ЦА — ЦО — ЦУ — ЦИ

ОЦ — УЦ — АЦ — ИЦ                      ЦО — ЦУ — ЦА — ЦИ

УЦ — АЦ — ИЦ — ОЦ                      ЦУ — ЦА — ЦИ — ЦО

ИЦ — УЦ — ОЦ — АЦ                      ЦИ — ЦУ — ЦО — ЦА

АЦ — ИЦ — ОЦ — УЦ                      ЦА — ЦИ — ЦО — ЦУ

3. Розвиток фонематичного сприймання

Визначити наявність звука [ц] серед інших звуків, складів , слів.

· звуки: [м], [ц], [р], [к], [т], [ц], [д], [х], [ц], [ц], [п], [л], [ж], [с], [в];

· склади: уц, ма, ца, ат, ец, та, ну, му, цу, до, іц, ап, со, це, ци, ца, са, ма, ин, та, хо, цу, ми, ці, цо;

· слова: слон, цегла, краплі, шарф, цемент, карта, трава, цукор, крапка, лампа, рука, сонце, цифра, сміх, печиво, цирк.

4. Назви малюнок ( слайд з малюнками)

Цап,  цибуля, цифра, яйце, цукор, цукерка, лисиця, цирк, цемент, цуценя, цегла .

5. Психогімнастика      

Гра « Ось так »

-  Жив собі хлопчик. Він радів сонцю, коли прокидався, ось так…. І радісно йшов до школи ось так… Але якось по дорозі хлопчик побачив великого собаку та злякався ось так… тай побіг. Але пас бігає швидше за хлопчика, наздогнав його та й лизнув ось так… Махнув хвостиком ось так… Хлопчик зупинився й розсміявся. І ми з вами можемо посміятися, як хлопчик, ось так…

6. Закінчи фразу необхідним словом.

Римовані загадки:

Довгі вуха, куций хвіст,

До мисливства в нього хист.

Все знаходить навмання,

Це маленьке….    (цуценя)

Можу я його розбити,

Можу на обід зварити,

Курка нам його несе,

Що це, діти? Це  …. (яйце)

Я руда низького зросту,

Хитра я і довгохвоста,

На курей я вельми ласа,

Вовку-брату я сестриця,

А зовуть мене ….   (лисиця)

7. Утвори слова з кольором. ( слайд із словами)

Цег Цу ла кер Циф ка Сон ра це .

8. Практична робота

- Ви отримали свій малюнок. Хто це? Розфарбуйте.

9. Виставка та аналіз малюнків

10. Підсумок заняття  (слайд молодці)

 

Календар

Квітень 2026
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Банер

Національна гаряча лінія

Опитування

Ваш улюблений шкільний предмет